Dřevosoustružení a výroba ze dřeva - "křivé dřevo"
Každá mísa má svou cestu, od chvíle kdy byla součástí stromu až po krásnou barvami hrající dekorační mísu stojící na Vašem stole.

Tuto cestu Vám teď popíšu:

Každý strom vyroste ze semínka. Celý život tiše stojí na svém místě a zvelebuje své okolí svým vzhledem, energií a plody. Na konci svého života po sobě zanechává své tělo tvořené miliony buněk. Materiál který jsme nazvali dřevo.

V tuto chvíli, když je strom na konci svých dní přicházím, abych dřevu vdechl nový život. Kmen, větve a pařez rozřežu a dovezu ke své dílně. Tady z každého kousku dřeva vysoustružím ručním dlátem na hrubování polotovar. Polotovar je vlastně taková miska jen hrubě osoustružená s tlustou stěnou. Už zde se mísa tvaruje podle možností daného kusu dřeva, které je často křivolaké plné děr a suků. Málokdy se dá předvídat konečný tvar mísy.

Polotovar je však mokrý a při rychlém vyschnutí by popraskal a znehodnotil se. Proto se musí velmi pomalu sušit s ohledem na okolní vlhkost. To trvá kolem jednoho roku.

Když je polotovar řádně vyschlý značně se pokroutil a občas i přes pomalé sušení praskne. Tvar mísy se zde za použití ručních soustružnických dlát znovu přizpůsobuje.

Mým cílem není ukázat jen kvalitní řemeslnou práci, ale chci co nejlépe vyzdvihnout přirozenou barvu a strukturu dřeva na hotovém výrobku. Proto jemně vysoustruženou mísu ještě brousím a následně leštím.

Někdy se nešlo vyhnout prasklinám a vadám. Takové mísy musí znovu přizpůsobit svůj tvar a vznikají pak tvary listů, srdcí, květů a další.

Mísy napouštíme přírodním vařeným lněným olejem. Tento olej po napuštění do dřeva vysychá. Tím je vyplněn volný prostor mezi vlákny dřeva. Po zaschnutí oleje mísu ještě přeleštíme a hadříkem lehce natřeme sezamovým olejem. Který se pak používá na údržbu mísy.

Dříve jsme misky za tepla napouštěli včelím voskem. Proto v nabídce najdete i mísy s takovouto povrchovou úpravou. Po napuštění jsme mísu přeleštili a lehce natřeli sezamovým olejem. I zde se sezamový olej používá na údržbu mís.

Výhoda sezamového oleje je v obsaženém antioxidantu sezamolu díky kterému olej nežlukne.
Zaměření a odrušení geopatogenních zón. Tel: 605948529
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one